Lokale nyheder, reportager og artikler fra Faaborg

Lokalt nyt
31-07-2025 11:30

Faaborg svømmesamfund mindes stor skikkelse efter Dibberns død

Faaborg Svømmeklub har i en bevægende meddelelse på Facebook meddelt om tabet af deres tidligere æresmedlem Frank Dibbern, der gik bort sidste uge. Clubsformand Erik Moretto fremhæver Dibberns store engagement i svømmesporten og hans centrale rolle i etableringen af Faaborg Svømmeklub og svømmehallen sammen med sin hustru Annie.

Frank Dibbern forblev aktiv i lokal svømmeudvikling ved fortsat at støtte Svømmehalsfonden af 1997, selv efter han trådte ud af bestyrelsen. Fonden var ansvarlig for driften af svømmehallen frem til fusionen med Faaborg Hallerne.

Med stor respekt udtrykker Faaborg Svømmeklub og svømmehalsfællesskabet deres taknemmelighed for Frank Dibberns mangeårige indsats. Æret være hans minde.

Lokalt nyt
30-07-2025 12:15

Oplev Carl Nielsens musikhistorie langs ny camino

Faaborg-Midtfyn Kommune introducerer Carl Nielsens Camino, en ny musikhistorisk rute. Denne 120 km lange camino fører gående gennem den kendte komponists opvækst og liv med hjælp fra appen Useum.

Undervejs langs de 12 ruter bliver deltagerne guidet og beriget med lokale fortællinger og musikalske værker fra Carl Nielsen. Ruten byder på en naturoplevelse gennem byliv og landsbymiljø omkring Odense.

Er man interesseret i at tage del i denne musikalske opdagelsesrejse, kan man finde yderligere information på Carl Nielsens Caminos hjemmeside.

Lokalt nyt
29-07-2025 13:10

Svend Brinkmann taler om unges trivsel på Faaborg-Midtfyn Bibliotekerne

Faaborg-Midtfyn Bibliotekerne byder velkommen til et tankevækkende foredrag med Svend Brinkmann, der dykker ned i trivselskrisen blandt danske børn og unge. Arrangementet er en del af BiVoks, et samarbejde mellem biblioteket, aftenskolerne og folkeoplysningsforbundene i kommunen.

I foredraget "Trivsel – tur-retur: Om mistrivselskrisen blandt børn og unge," stiller Brinkmann spørgsmålstegn ved paradokset mellem Danmarks position som et af verdens lykkeligste lande og den stigende mistrivsel blandt unge. Han vil give sit perspektiv på, hvordan vi styrker børns mentale helbred i fremtiden.

Der er mulighed for at købe Early Bird-billetter indtil to uger før arrangementet. Læs mere og sikr dig en plads via bibliotekernes hjemmeside.

Lokalt nyt
29-07-2025 13:00

Knæk Cancer Bike 2025 søger instruktørideer fra lokalbefolkningen

Knæk Cancer Bike Faaborg 2025 er i fuld forberedelse, og der arbejdes på at sammensætte årets dynamiske instruktørhold til det store event i Forum Faaborg. Organisationen bag opfordrer nu lokalsamfundet til at komme med forslag til, hvilke instruktører de gerne vil opleve på scenen i år.

Deltagerne i denne velgørende motionsdag får mulighed for at nominere deres favorit-instruktører inden den endelige castingliste fastlægges. Foreningen nærmer sig billetsalget og lover snarligt at afsløre årets instruktørnavne til, hvad de beskriver som Faaborgs mest sveddryppende og meningsfulde cykelbegivenhed.

Lokalt nyt
29-07-2025 12:20

Korinth Efterskole udforsker friluftsliv og fællesskab

Korinth Efterskole opfordrer unge til at bryde ud af deres komfortzone og kaste sig over nye eventyr. Med friluftslivet som en daglig del af livet på efterskolen, kan eleverne begynde dagen med betagende solopgange og deltage i aktiviteter, der forbinder dem med deres jævnaldrende.

Skolen lægger vægt på samvær og fællesskab, hvor opbygning af relationer sker både omkring bål og under den åbne stjernehimmel. Besøgende på efterskolens Facebook-side inviteres til at læse mere om, hvordan et skoleår forløber, og hvad eleverne kan forvente af det unikke læringsmiljø på Korinth Efterskole.

Lokalt nyt
28-07-2025 14:05

Bjarne Juhl Petersen kåret som årets Faaborgenser 2025

Vennerne Faaborg har udnævnt Bjarne Juhl Petersen til årets Faaborgenser 2025, en pris der kom som en stor overraskelse for modtageren. Annonceringen fandt sted i onsdags, og Bjarne har brugt de efterfølgende dage på at reflektere over den store anerkendelse.

I et Facebook-opslag udtrykker Bjarne sin dybe taknemmelighed over både udnævnelsen fra udvalget og støtten fra foreningen og de mange beskeder fra venner og bekendte. Han understreger, at arbejdet i foreningen altid har været udført med hjertet og for at styrke fællesskabet, snarere end for personlig anerkendelse.

Bjarne understreger desuden, at æren ikke tilhører ham alene, men alle de engagerede mennesker i foreningen, der har bidraget til fællesskabet. Prisen er et symbol på det kollektive arbejde og dedikation, der har fundet sted gennem årene.

Lokalt nyt
28-07-2025 12:05

Sommerferieaktiviteter i Faaborg-Midtfyn inkluderer havcamp og hestesport

Faaborg-Midtfyn Kommune inviterer lokale og besøgende til at udforske området på forskellige måder i denne uge. Ferieaktiviteterne byder på alt fra maritime eventyr til landlige oplevelser.

Ved Bittenhus i Faaborg står der havcamp på programmet, hvor aktiviteter i de blå bølger er i fokus hele ugen. For dem, der foretrækker fast grund under fødderne, er der mulighed for at besøge Dalum. Her kan man prøve landbrugsmaskiner, møde dyr på bondegården eller endda få undervisning i hestesport.

Programmet for sommerferien indeholder stadig mange oplevelser for alle aldre. Interessede kan se det fulde program på kommunens hjemmeside.

Lokalt nyt
28-07-2025 12:05

Sidste akvarelworkshop på Faaborg Museum denne sommer

Faaborg Museum inviterer lokale og besøgende til den sidste akvarelworkshop i denne sæson med formidleren Lasse Kaae. Workshoppen finder sted tirsdag den 29. juli med to sessioner fra kl. 11:00-13:00 og 14:00-16:00. Deltagelse er gratis ved indgang til museet, mens børn og unge har fri adgang.

Afhængig af vejret vil workshoppen enten foregå i den naturskønne museumshave eller i den stemningsfulde Vinterhave. Det er sidste chance for at deltage i den populære aktivitet denne sommer.

Lokalt nyt
28-07-2025 12:00

Faaborg Museum fejrer Fynbomaleren Fritz Sybergs fødselsdag

I dag markerer Faaborg Museum den berømte Fynbomalers, Fritz Sybergs, fødselsdag med en fejring af hans kunstværker og liv. Fritz Syberg, der er kendt for sin tætte tilknytning til kunstnerkredsen Fynbomalerne, skabte malerier, der stadig vækker beundring og fascination.

Blandt hans mange værker kan "Aftenleg i Svanninge Bakker" opleves i museets permanente samling. Gæster kan desuden fordybe sig i særudstillingen "KUNSTEN AT REJSE – Fynbomalernes færd", som præsenterer motiver fra Sybergs ophold i Italien. Her boede han med sin hustru Anna Syberg og deres børn og lod sig inspirere af de italienske landskaber.

Lokalt nyt
27-07-2025 11:05

Løbere fra Faaborg Sund Marathon nød naturskøn rute

Fredag var en dag med udfordringer og skønhed for deltagerne fra Faaborg Sund Marathon, der tog på en 42,2 km lang løbetur gennem Viborg, Hald Ege og Dollerup bakker.

Turen blev beskrevet som både social og hyggelig, med deltagerne omgivet af fantastisk natur og mange højdemeter at tackle.

Undervejs blev der sørget for forfriskninger med is på ruten, mens afslutningen blev fejret med sandwich og øl. 🌞

Alarm112
26-07-2025 06:00
Kilde: Beredskabsstyrelsen
Læs hele artiklen her
Lokalt nyt
25-07-2025 13:50

Faaborg Roklub fejrer 125-års jubilæum med stor begejstring

Faaborg Roklub hædrer deres flittige roere i anledning af klubbens imponerende 125-års jubilæum. I et Facebook-opslag, der emmer af stolthed og glæde, fremhæves roerne, der bringer liv og energi til klublivet ved Det Sydfynske Øhav.

Opdateringen er fyldt med emneord, der spænder fra klassisk inriggerroning til moderne rospinning og eRoning, hvilket afspejler klubbens brede sportslige tilbud. Faaborg Roklub inviterer også til åben roning og fremhæver nogle af de nære fællesskaber og venskaber, der opstår gennem den maritime sport.

Lokalt nyt
25-07-2025 12:30

Sommerferiestemning fortsætter på Faaborg havn hele august

Faaborg-Midtfyn Kommune opfordrer til at nyde de kulinariske fristelser på Faaborg Havn, hvor diverse madboder fortsætter med at servere delikatesser til slutningen af august.

Gæster kan forvente alt fra sprøde snacks til saftige burgere og søde desserter. De populære boder lover en oplevelse i sommerens ånd, komplet med lækre drinks til at slukke tørsten. Besøgende bydes velkommen til at opleve en autentisk sommerstemning ved vandkanten.

Lokalt nyt
25-07-2025 12:05

Korinth Efterskole fremhæver forfatterlinje for kreative unge

Korinth Efterskole inviterer unge med skriveglæde til at udforske deres kreative evner på skolens forfatterlinje. Meldingen blev delt på deres Facebook-side, hvor de oplyser, at elever får mulighed for at skrive alt fra eventyr til digte og blive en del af et dedikeret skrivefællesskab.

Skolen understreger betydningen af fordybelse og dygtiggørelse for unge skribenter. Interesserede kan finde flere informationer om forfatterlinjen på skolens hjemmeside og blive en del af det inspirerende miljø, der fremmer litterær udvikling.

Alarm112
25-07-2025 06:00
Kilde: Beredskabsstyrelsen
Læs hele artiklen her