Seneste nyt - Lokale nyheder, reportager og artikler fra Faaborg

Mød dine naboer
6 timer siden

Bjarne Pedersen om Faaborg: Roen, øhavet og stille morgener

Hvad er det bedste ved at bo i Faaborg - med dine ord?

Bjarne Pedersen om Faaborg: Roen, øhavet og stille morgener
Kilde: Bjarne Pedersen
Læs hele artiklen her
Dagligvarer
28 minutter siden

Gode tilbud: Spier PS vin til 40 kr. og Oreo til kun 10 kr. - se de lokale dagligvaretilbud i Faaborg

Vi har kigget på denne uges tilbudsaviser for dagligvarebutikker i Faaborg og fundet nogle fantastiske tilbud. Her er et udpluk af de bedste tilbud fra DagliBrugsen, Føtex, Min Købmand, Netto, Rema 1000, Spar og SuperBrugsen.

Gode tilbud: Spier PS vin til 40 kr. og Oreo til kun 10 kr. - se de lokale dagligvaretilbud i Faaborg
Boligmarked
3 timer siden

Assensvej 168 og 3 andre boliger er kommet til salg denne uge i Faaborg - se boligerne her.

4 nye boliger er kommet til salg den seneste uge i Faaborg. Vi giver dig her det fulde overblik over, hvilke boliger der er tale om og hvad de koster.

Assensvej 168 og 3 andre boliger er kommet til salg denne uge i Faaborg - se boligerne her.
Kilde: Boliga
Læs hele artiklen her
Det sker
4 timer siden

Oplev Faaborg: Fra Skydetræning til Magiske Koncerter - Din Guide til Ugens Begivenheder

Faaborg byder på en uge med alsidige aktiviteter, der spænder fra skydetræning og kunstneriske udstillinger til musikalske oplevelser og hyggelige højtlæsninger. Kom tættere på kulturen og samfundet i denne levende by.

Oplev Faaborg: Fra Skydetræning til Magiske Koncerter - Din Guide til Ugens Begivenheder
Kilde: Kultunaut
Læs hele artiklen her
Boligmarked
6 timer siden

Svendborgvej 318 er til salg for kun 250.000 kr.: Se de billigste boliger til salg i Faaborg her

Måske vil du ikke betale meget for din næste bolig, eller måske leder du efter et håndværkertilbud? Lige her finder du i hvert fald de billigste boliger i Faaborg.

Svendborgvej 318 er til salg for kun 250.000 kr.: Se de billigste boliger til salg i Faaborg her
Kilde: Boliga
Læs hele artiklen her
Vejret
11 timer siden

Gråt startvejr, mildere senere

Kølig start, mild eftermiddag.

Gråt startvejr, mildere senere
Kilde: MET.no
Læs hele artiklen her
Lokalt nyt
10-10-2026 13:45

Enghaveskolen afholdt succesfuld skolernes motionsdag

Enghaveskolen i Faaborg markerede i dag Skolernes motionsdag med manér. Børn og voksne deltog med fuld fart og smil på skolens smukke og udfordrende motionsrute, der igen i år blev brugt til arrangementet.

Efter en dag fyldt med aktivitet og fællesskab, ønskede skolen alle en god efterårsferie og afsluttede traditionen i højt humør. Enghaveskolen delte opdateringen via deres Facebook-side, hvor de understregede glæden ved dagen.

Lokalt nyt
10-10-2026 12:25

Familiespejder inviterer til efterårshygge i moseparken

Sund og Alpe Gruppen glæder sig til at byde velkommen til endnu en omgang familiespejder i morgen, lørdag, i hytten i moseparken fra kl. 13.00 til 15.00.

Arrangementet byder på en hyggelig dag i naturen, hvor deltagerne kan opleve efterårets farver, der langsomt begynder at vise sig. Som sædvanligt vil der også være bål og tid til fælles hygge. Nils fra Sund og Alpe Gruppen ser frem til at se alle deltagere til en dag med samvær og naturoplevelser.

Lokalt nyt
09-10-2026 19:40

Efterårsferie på Ringe Bibliotek med bræt- og kortspil

I efterårsferien åbner Ringe Bibliotek dørene for alle spilentusiaster med en interesse for bræt- og kortspil.

Faaborg-Midtfyn Bibliotekerne inviterer lokale til at komme forbi og udforske deres udvalg af spil i spilmontren. Alle besøgende har mulighed for at prøve spillene i den betjente åbningstid.

Det bliver en oplagt lejlighed for familier og venner at samles til hyggelige spilstunder i ferien.

Lokalt nyt
09-10-2026 18:55

Orgelkoncert med Jesper Gram Petersen i Helligaandskirken

Helligaandskirken i Faaborg ser frem til at byde velkommen til en særlig orgelkoncert med Jesper Gram Petersen. Koncerten finder sted i dag og starter om blot to timer. Jesper Gram Petersen, som normalt er organist i Kerteminde, vil optræde i kirken på Sydfyn.

Efter koncerten inviterer kirken alle deltagere til en koncertcafé, hvor der er mulighed for at nyde selskabet i hyggelige omgivelser. Arrangementet er åbent for alle, og der er fri entré.

Lokalt nyt
09-10-2026 18:50

Faaborg Miniby inviterer til medbyggedage i efterårsferien

Hele uge 42 holder Faaborg Miniby dørene åbne for sjove byggeaktiviteter for børn og deres familier. Særligt spændende er medbyggedagene, der finder sted tirsdag den 13., onsdag den 14., og torsdag den 15. oktober.

Her får børnene mulighed for selv at bygge et hus med vejledning og redskaber fra minibyens folk. Byggematerialer kan købes på stedet, og det færdige hus må tages med hjem. Tidligere erfaringer viser, at mange bedsteforældre også deltager og hygger sig med deres børnebørn.

Der er mulighed for at nyde både varme og kolde drikke, mens medbragte madpakker også er velkomne.

Lokalt nyt
09-10-2026 18:25

Borgermøder om udviklingsstrategi i Faaborg-Midtfyn

Faaborg-Midtfyn Kommune inviterer borgerne til at deltage i udformningen af kommunens fremtid. Tre borgermøder er planlagt som en del af processen for at udarbejde en ny udviklingsstrategi.

Møderne finder sted den 26. oktober på Hjemly Efterskole i Ringe, den 28. oktober på Øhavsskolen afdeling Svanen i Faaborg, og den 4. november i Brobyværkhallen i Brobyværk, alle fra kl. 17.00 til 20.00.

Deltagerne får mulighed for at bidrage med idéer, høre om strategiarbejdet og politikernes visioner. Arrangementerne byder også på forfriskninger i form af kaffe, te, frugt og en let aftensmad.

Lokalt nyt
09-10-2026 17:20

Carlia sætter sine favoritbøger frem på Faaborg Bibliotek

På Faaborg Bibliotek har uge 41 været præget af Carlia, som har været i skolepraktik. Biblioteket melder om en fornøjelig uge, hvor Carlia, der er passioneret omkring bøger og historier, har sat sine yndlingsværker frem i YA-afdelingen.

Der er blevet lagt vægt på et bredt udvalg, så både børn, unge og voksne kan finde noget spændende at dykke ned i. Carlia sender også en hilsen og anbefaler bøgerne som lydbøger, hvilket giver dem en ekstra dimension.

Lokalt nyt
09-10-2026 17:05

Efterårsferien byder på oplevelser i Faaborg og omegn

VisitFaaborg åbner dørene for en hyggelig og oplevelsesrig efterårsferie, hvor både natur og kultur kan nydes. I efterårslandskabet omkring Faaborg er der aktiviteter for hele familien, både ude og inde, fra veterantogture til historiske vandringer.

I løbet af ferien er der mulighed for at udforske området ved at tage veterantoget til Korinth eller nyde en hestevognstur fra Torvet til Kaleko Mølle. For dem, der foretrækker skovens mystik, kan Nøkken & Ellepigens fortællinger opleves i Sollerup Skov.

Besøgende kan også lege i Gåsebjerg Sand eller Pipstorn Skov, nyde udsigten fra Klokketårnet, eller dykke ind i fortiden i Faaborg Miniby og de lokale museer. Find mere information og inspiration på VisitFaaborgs hjemmeside.

Lokalt nyt
09-10-2026 13:45

Faaborg-Midtfyn byder på efterårsferieaktiviteter for familier

Efterårsferien skydes i gang i dag, og Faaborg-Midtfyn Kommune har forberedt et væld af aktiviteter for både børn, unge og familier. De mange tilbud inkluderer alt fra familie-bordtennis i Ringe, bueskydning i Ryslinge til et stort hoppeland i Årslev Hallen.

Hvis man ønsker en mere stille stund, kan man deltage i Readathon eller kreaværkstedet på biblioteket. Kommunen opfordrer interesserede til at tjekke deres hjemmeside for hele oversigten over aktiviteterne, da nogle kræver tilmelding. Derudover kan man finde tips til natur-oplevelser samt flere arrangementer på Kultunaut. God ferie til alle!

Lokalt nyt
09-10-2026 12:40

Faaborg Museum inviterer til omvisning om Fynbomalernes kunst

Faaborg Museum åbner dørene for kunstinteresserede til en omvisning i deres nyeste særudstilling den 15. oktober kl. 14.00. Under titlen "Tingene imellem / Between Us and Things" vil gæster kunne udforske, hvordan ting og opstillinger har været et kunstnerisk motiv fra de ikoniske Fynbomalere til nutidens fire nulevende billedkunstnere: Sarah Becker, Tine Bek, Rose Eken og Ann Linn Palm Hansen.

Arrangementet byder på indsigt i museets samling og er gratis, når entréen er betalt, dog er der maks. plads til 20 personer. Faaborg Museum ser frem til at byde på en oplevelse i kulturel fordybelse. Foto af Andreas Bastiansen illustrerer eventets stemning.