Seneste nyt - Lokale nyheder, reportager og artikler fra Faaborg

Lokalt nyt
05-04-2026 12:01

Faaborg Museum inviterer til påsketur med blomsterkunst

Faaborg Museum opfordrer kunstinteresserede til at besøge særudstillingen "Plantefeber – Verden i vindueskarmen" i påsken. Her vises blandt andet Fritz Sybergs værk, der skildrer Anna Syberg ved klaveret omgivet af blomster.

Udstillingen fremhæver tidlige populære stueplanter som margueritter og nelliker, og museet har udvidet åbningstiderne til også at omfatte 2. påskedag, mandag den 6. april, fra kl. 11 til 16. Bestil jeres påsketur og oplev blomsterkunsten i fuldt flor.

Alarm112
17 timer siden
Kilde: Beredskabsstyrelsen
Læs hele artiklen her
Alarm112
17 timer siden
Kilde: Beredskabsstyrelsen
Læs hele artiklen her
Dagligvarer
05-04-2026 16:03

Få K-salat pålægssalat til kun 9 kr. og kyllingemarked i Føtex for 25 kr. - se de lokale tilbud

Vi har gennemgået ugens tilbudsaviser for dagligvarebutikker i Faaborg og fundet nogle fantastiske tilbud. Her er et udpluk af de bedste tilbud fra DagliBrugsen, Føtex, Min Købmand, Netto, Rema 1000, Spar og SuperBrugsen.

Få K-salat pålægssalat til kun 9 kr. og kyllingemarked i Føtex for 25 kr. - se de lokale tilbud
Boligmarked
05-04-2026 13:01

Svelmøparken 40 og 1 anden boliger er kommet til salg denne uge i Faaborg - se boligerne her.

2 nye boliger er kommet til salg den seneste uge i Faaborg. Vi giver dig her det fulde overblik over, hvilke boliger der er tale om og hvad de koster.

Svelmøparken 40 og 1 anden boliger er kommet til salg denne uge i Faaborg - se boligerne her.
Kilde: Boliga
Læs hele artiklen her
Det sker
05-04-2026 12:06

Oplevelser i Faaborg: Fra musikalsk velkomst til filmvisninger og e-sport!

I næste uge byder Faaborg på et væld af arrangementer for enhver smag. Oplev alt fra velkomstkoncert for den nye organist i Diernæs Kirke, til prøvetræninger i bordtennis og e-sport, og afslut ugen med musik og filmoplevelser. Læs med her!

Oplevelser i Faaborg: Fra musikalsk velkomst til filmvisninger og e-sport!
Kilde: Kultunaut
Læs hele artiklen her
Alarm112
03-04-2026 23:00
Kilde: Beredskabsstyrelsen
Læs hele artiklen her
Lokalt nyt
03-04-2026 19:20

Marie ny præst ved Helligaandskirken i Faaborg

Påskeglæden var tydelig søndag, da Helligaandskirken i Faaborg officielt indsatte Marie som ny præst. Ceremonien blev efterfulgt af et hyggeligt kaffebord afholdt i Det Nye Hospital, hvor både menigheden og lokale borgere deltog for at fejre begivenheden.

Menigheden glæder sig over at se frem til mange flere af Maries inspirerende prædikener samt nyde Niels' musikalske bidrag ved fremtidige gudstjenester.

Lokalt nyt
03-04-2026 18:35

Påskekvartetten optræder i Helligaandskirken langfredag

I aften byder Helligaandskirken i Faaborg indenfor til en særlig musikandagt denne langfredag, hvor Påskekvartetten vil spille musik af Joseph Haydn. Det er en aften, som også byder på oplæsning ved Henrik Nedergaard.

Det bliver en stemningsfuld aften, hvor kirkens traditionsrige rammer sætter scenen for musikken. Arrangementet lover både god musik og en refleksiv oplevelse, som kan være en god anledning til eftertanke.

Lokalt nyt
03-04-2026 17:20

Påskelørdag på Gærup Skolemuseum med ny udstilling

Gærup Skolemuseum inviterer alle til en hyggelig eftermiddag på påskelørdag, hvor museet vil holde åbent fra kl. 13.00 til 15.30. Besøgende kan lade kreativiteten flyde med muligheden for at lave påskepynt og andre kreative projekter.

Denne dag markerer også åbningen af museets nye udstilling, der i år har fokus på naturhistorie. Udstillingen byder på spændende indblik i naturens mange facetter. Alle er velkomne til at deltage og nyde en dejlig eftermiddag i museets selskab.

Lokalt nyt
02-04-2026 13:30

Påskeværksted og hygge i Faaborg Museums Vinterhave

Faaborg Museum byder familier velkommen til kreativ påskehygge i dag, torsdag den 2. april. Arrangementet finder sted i museets Vinterhave fra 12.30 til 15.30, hvor gæster kan skabe deres egne papirblomster, pifte dem op med glimmer og akvarelfarver, og tage dem med hjem eller lade dem bidrage til forårsstemningen i Vinterhaven.

Deltagelse i workshoppen er gratis med betalt entré til museet, og børn og unge under 18 år kan deltage uden entréudgift. Det anbefales at medbringe et foto af sin egen potteplante hjemmefra, så det kan printes og indgå i museets kreative plantemiljø. Billetter udstedes efter først til mølle-princippet på dagen.

Lokalt nyt
02-04-2026 13:25

Helligaandskirken byder nye præst og organist velkommen

Det var en festdag i Helligaandskirken, da menigheden i Faaborg tog imod to nye medlemmer af kirkens team. Søndag blev Marie Valgreen officielt indsat som ny præst, og Niels Wakabayashi begyndte som organist – en dag markeret som én af kirkeårets højdepunkter.

Begivenheden blev fejret med en gudstjeneste, og efterfølgende var der mulighed for at nyde kaffe og lækker lagkage sammen i Det Nye Hospital. Kirken inviterede alle til at tage del i festlighederne og komme til en hyggelig dag i fællesskabets ånd.

Lokalt nyt
02-04-2026 11:45

Faaborg Museum tilbyder påskeomvisninger med fokus på Fynbomalerne

Faaborg Museum inviterer kunstinteresserede til at deltage i særlige omvisninger påskelørdag den 4. april. Omvisningerne finder sted kl. 14.00 og 15.00, og der er plads til maks. 20 personer pr. omvisning.

Deltagerne kan se frem til en spændende introduktion til de mange blomster og planter i Fynbomalernes værker, samt få et indblik i den aktuelle særudstilling "Plantefeber – Verden i vindueskarmen". Det kræver blot entré til museet for at deltage i de gratis omvisninger.

Lokalt nyt
01-04-2026 13:30

Faaborg Museum markerer Kristian Zahrtmanns fødselsdag

Faaborg Museum fejrer fødselsdagen for fynbomaler Kristian Zahrtmann, en af Danmarks mest betydningsfulde billedkunstnere fra slutningen af 1800-tallet til begyndelsen af 1900-tallet.

Zahrtmann er kendt for sine dramatiske værker og vigtige rolle som underviser på Kunstnernes Frie Studieskoler, også omtalt som Zahrtmanns skole. Her uddannede han flere generationer af danske kunstnere, herunder kendte Fynbomalerne som Fritz Syberg, Peter Hansen og Johannes Larsen.

Museet fremhæver også et af Zahrtmanns værker fra 1889, der vises sammen med den aktuelle særudstilling "Plantefeber – Verden i vindueskarmen".