Kulturnat i Faaborg udvides med aktiviteter i Slagteribygningen

dato

Faaborg Kulturnat annoncerer, at den årlige begivenhed den 12. juni i år vil omfatte arrangementer i den ikoniske Slagteribygning.

Besøgende kan glæde sig til en pastaworkshop hos Det Fynske Madværksted fra kl. 16 til 19, hvor deltagerne kan prøve kræfter med at lave deres egen pasta. Prisen er 50 kr., og tilmelding sker på stedet.

Biblioteket flytter også midlertidigt ind i Slagteribygningen og byder blandt andet på en lykkehjulsquiz kl. 15–17 samt musik fra vinyler senere på aftenen.

Derudover er der åbne værksteder for kreative sjæle og vermouthsmagninger kl. 18 og 20, arrangeret af Vildskab Vermouth.

Faaborg Gospel optræder desuden fra kl. 19.00 til 19.30, og Midtfyns Festival præsenterer en forsmag på sommerens store fest fra kl. 15.00 til 21.00.