I forbindelse med konfirmationerne den 2. og 3. maj opfordrer Sund og Alpe Gruppen lokale til at deltage i den traditionelle flaghejsning. Holdet har brug for ekstra hænder, især lørdag morgen og eftermiddag samt søndag morgen.
Flere medlemmer har allerede meldt sig til flagopgaverne. Lørdag morgen kl. 8.00 er det blandt andre Frederik, Tina og to gange Jonas, der sørger for at hejse flagene. Om eftermiddagen kl. 17.00 er det kun selve flaget, som skal tages ned, med deltagelse af Frederik, Tina og Mads P.
Søndag er der ligeledes flere, der hjælper til, men der er stadig behov for yderligere frivillige. Mødestedet for morgenens opgaver er ved Hammer Hansen i Mellemgade, mens eftermiddagens samlingssted er ved Elsalg i gågaden. Sund og Alpe Gruppen sender en stor tak til alle, der allerede har meldt sig til at hjælpe.