Kommunalvalg: Se, hvordan folk stemte de sidste fire valg Faaborg-Midtfyn Kommune

Foto: Af Villy Fink Isaksen , CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=8736813. Stemmesedler til kommune- og regionsvalget 2005 i Århus
Profilbillede

Der er kommunalvalg lige om lidt, og vi skal til at afgive vores stemme.

Folk stemmer ikke altid ens. Hvis man kigger på tallene fra de sidste fire kommunalvalg, kan man se, at det ofte er de samme partier, der får flest stemmer. Man kan dog også se, at der i visse tilfælde er markante fald eller stigninger i partiernes stemmetal. Nogle vælger at stemme personligt, andre stemmer på partier, og nogen stemmer blankt.

Nedenunder kan du se, hvordan folk har stemt gennem de sidste fire valg.


Gyldige stemmer i Faaborg-Midtfyn Kommune:

2005200920132017
29038288952997729765


Personlige stemmer i Faaborg-Midtfyn Kommune:


2005200920132017
24179229282216622173

Blanke stemmer i Faaborg-Midtfyn Kommune:


2005200920132017
292287566595


Stemmerne fordelt hos partierne:



2005200920132017
Socialdemokratiet103011107581139242
Radikale Venstre11737459921478
Konservative178917568671634
Nye Borgerlige000318
SF1872395316831894
Liberal Alliance00765497
Dansk Folkeparti1967248738974328
Venstre102678393102747059
Enhedslisten49825516761247


Alternativet0001350
Andre partier11712311710718


Eventuelle politiske holdninger og meninger i dette portræt tilhører kandidaten og er derfor ikke et udtryk for redaktionens holdning og mening
Kilde: Danmarks Statistik